top of page
027066E0-A181-4760-9A8D-6DA6A7F43572_edi
Buda heykeli

SES ve TİTREŞİM - Evrendeki her varlık gibi, biz insanların da doğal ve kendine has titreşimleri vardır. Kuantum fiziğine göre her hücre, manyetik kuvvetlerle bir araya gelen titreşimli madde parçacıklarından oluşur. Yani doğamız budur. Ses ise her yerdedir ve yaşamlarımız üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır. Açık havada yapacağınız basit bir yürüyüşte bile doğanın harmonik titreşimi-sesi sizi sarar. Bu harmoni biz insanlar için temel bir ihtiyaçtır. Fakat modern yaşam şartları ihtiyacımız olan bu doğal dengeden çok uzaktadır. Günlük hayatta doğal olmayan sayısız titreşime-sese maruz kalırız ve doğal dengemiz bozulur. Teknolojiyle sarılı hayatımızdaki pek çok unsur, olumsuz etkilere sahip bu titreşimlerin-seslerin kaynağıdır. Alışageldiğimiz bu düzen aslında hiç de doğal değildir ve en doğal halimize, yaratıldığımız kodlara dönebilmek için yardıma ihtiyaç duyarız.

SES TERAPİSİ - Ses Terapisi tam da burada devreye girer ve amacı, iyileştirici ses dalgalarını bilinçli olarak kullanarak, optimal-doğal bir titreşim kazanmamıza yardımcı olmaktır. Yetişkin bir insan bedeninin yaklaşık yüzde altmışı, titreşimden-sesten çok etkilenen bir elementten, yani sudan oluşur. İşte Ses Terapisi uygulaması da insanın bu fizyolojik yapısından faydalanarak, titreşimler ve seslerle sizi doğal olana akort etmeyi amaçlar. Yani süreç çok net ve somuttur. Ses Terapisi doğadaki fizikten faydalanan bir terapi yöntemidir.

Gücünü titreşimin ve sesin muazzam etkilerinden alan bir Ses Banyosu seansı, hücresel seviyede masaj yaptırmak gibidir. Modern hayatın stresinden mükemmel bir kaçış olan Ses Banyosu, meditatif etkileriyle beden, zihin ve ruhumuzu temizler-dengeler. Sesin duygularımız ve sağlığımız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ses bizi mutlu, enerjik ve rahat hissettirir. Seans sırasında derin bir huzur ve sakinlik duygusu etrafımızı sarar. Hem duygusal hem de fiziksel travmalarımız hafifler ve kendimizi daha canlı hissederiz. Tüm stresimiz ve gerginliğimiz adeta yıkanıp gider. Uygulamaya Ses Banyosu dememizin sebebi de bu benzetmedir.

 

Tibet çanakları, kristal çanaklar, zil, gong ve hatta insan sesi gibi birçok enstrümanın kullanıldığı Ses Banyosu seanslarında, belirli bir ritim ve melodi ile oluşturulan bildiğimiz anlamdaki müziğin aksine, serbest sesler kullanılır. Her seans, içerik ve amaç olarak önceden planlanmış olmasına rağmen, katılımcı ve terapistin etkisiyle oluşan sinerjiden güç alan, bir çeşit doğaçlama performanstır.

SESLE TERAPİNİN TEMELLERİ - Sesle terapinin temelleri antik çağlara kadar uzanır. Yaklaşık 3500 yıl önceye tarihlenen bulgular sesin şifalı etkilerinin insanlar tarafından keşfedilip kullanıldığını göstermektedir. Bugün Ses Banyosu seanslarında kullandığımız pek çok çalgının anavatanı Uzak Doğu'dur. Adından da anlaşılacağı gibi Tibet çanakları, Tibetli keşişlerin antik ritüellerinde ve meditasyon çalışmalarında kullandıkları ilkel bir çalgıdır. Günümüzde hala kullandığımız bu çalgılar ve terapi-meditasyon yöntemleri, nesillerce aktarılmış ve yeni teknikler eklenerek geliştirilmiş-zenginleştirilmiş ve bugün kullandığımız halini almıştır. 

SEANSLAR HAKKINDA - Deneyim gerektirmeyen ve herkes için uygun bir uygulama olan Ses Banyosu seansları, bireysel ya da grup çalışmaları şeklinde gerçekleştirilir. Grup seanslarında önceden terapist tarafından belirlenen bir tema ışığında, terapinin herkese uygun sayısız faydalarından yararlanılması amaçlanır. Bireysel seanslarda ise katılımcı ile yapılan görüşmede belirlenen tema doğrultusunda, kişiye özel bir çalışma planlanır. Enstrümanların birebir bedene yerleştirildiği teknikler de kullanılarak, terapinin o kişiye özel etkilerinin ortaya çıkarılması hedeflenir. Her iki seans türünde de katılımcılar yatarak ya da rahat olabilecekleri farklı bir pozisyonda, gözleri kapalı bir şekilde dinleme yaparlar. Seanslar nefes ve meditasyon çalışması ile başlar. Bu hazırlık aşamasının ardından ise tek yapmaları gereken beden, zihin ve ruhlarını sesin ve titreşimlerin büyüleyici gücüne bırakmaktır...

BAŞLICA FAYDALAR

Vücudu ve zihni sakinleştirir,

Stres ve kaygı seviyelerini düşürür,

Ruh halini yükseltir,

Odaklanma gücü ve netlik kazandırır,

Kan basıncını düzenler,

Yorgunluğu azaltır,

Uyku kalitesini artırır,

İçsel denge sağlar,

Vücuttaki enerji akışını düzenler,

Çakraları dengeler,

Farkındalığı artırır.

 

bottom of page